Prečo práve my

Aká je vízia akadémie?
Našou filozofiou je športový a osobnostný rozvoj detí. Chceme k nim pristupovať individuálne, starať sa o nich a robiť to na profesionálnej úrovni. Cieľom je vychovať z detí čo najlepších profesionálnych futbalistov, pripraviť ich pre čo najlepšie mužstvá.
Chceme im dať iný pohľad na futbal.

 

Čo myslíte osobnostným rozvojom detí?
Máme externého športového psychológa Petra Kuračku, ktorý bude zo začiatku pracovať najmä s rodičmi. Vysvetlí im ako sa k deťom správať pred zápasom a po zápase – celkovo ako pristupovať k hráčom. Keď budú deti staršie, bude prebiehať individuálny prístup psychológa k hráčom. Okrem toho chceme, aby deti vyrastali v kolektíve, aby sa vedeli deliť o veci.

 

Prečo je športový psychológ dôležitý?
Keďže kolektívny šport je hlavne o psychológii hráča, je veľmi dôležité, aby mali k dispozícii športového psychológa. Vo vrcholovom športe sa presadia psychicky silní hráči. Sebavedomie hráča je dôležité, musí byť zdravo drzí a nebáť sa hrať, aj keď sa
všetko nepodarí. Psychológ im vie veľmi pomôcť.

 

Prečo sa zameriavate na vek od 6 do 11 rokov?
Chceme vychovať svojich hráčov od základov. Vštepiť im dobré a zdravé návyky, ktoré im môžu pomôcť v profesionálnom futbale.

 

Kam sa posunú hráči z U11, keďže vyššie ročníky zatiaľ nemáte?
Každý rok by sa pridala kategória, každý rok otvoríme nový ročník. Čiže z U11 by bola U12 a tak ďalej. Keď deti vyrastú do U19, budeme pokrývať všetky kategórie. Chceme podchytiť malé deti, aby dostali základ, ktorý potrebujú a vychovať z nich hráčov pripravených pre ligu. Dáme im príležitosť, aby mohli vo futbale pokračovať, mohli v ňom ďalej rásť a mohli sa ním aj živiť.

 

Môžu rodičia do akadémie prihlásiť aj dievčatá?
Samozrejme. V súčasnosti ženský futbal výrazne stúpa a dostáva sa do popredia. Určite by sme im vedeli pomôcť presadiť sa. Napríklad Japonsko má veľký záujem o európske futbalistky.

 

Aká je úloha futbalového agenta?
Máme svojho športového agenta Miroslava Tótha, ktorý bude vybavovať zápasy a turnaje. Bude sa stretávať s rodičmi, aby boli pripravení, keď o ich dieťa prejaví záujem nejaký klub. Športový agent dokáže vybaviť posun hráča do lepších mužstiev.
Bude s rodičmi a deťmi riešiť zmluvy, prestupy a posun do profesionálnych líg. Miroslav Tóth s nimi bude komunikovať a spolupracovať.

 

Prečo zakladáte akadémiu, keď je v Zlatých Moravciach ViOn akadémia?
Máme inú filozofiu a chceme to robiť inak. Obidvaja, ktorí akadémiu zakladáme (Patrik Pavlenda, Miroslav Tóth) sme hrali prvú slovenskú ligu a máme aj zahraničné skúsenosti. Miroslav Tóth hral v Česku aj v Ázii, Patrik Pavlenda hrával v Poľsku a v Rakúsku. Máme svoje skúsenosti, prešli sme si mnohými vecami, vývojom a vieme, čo nám pomohlo. Teraz to chceme priniesť deťom do akadémie v podobe trénerskej praxe.

 

Akým smerom budete deti viesť po futbalovej stránke?
Máme koncepciu – ciele, ktoré chceme, aby sa hráči každý rok naučili. O to sa stará najmä Patrik Pavlenda.
Budeme sa ďalej vzdelávať, pôjdeme na stáž do Slávie Praha a do Žiliny, kde mládežnícke akadémie fungujú veľmi dobre. A to najlepšie chceme priniesť do našej akadémie.

 

Budú mať deti okrem futbalu aj iné možnosti?
Plánujeme spolupracovať s Atletikou pre deti zo Zlatých Moraviec, s trénerom Karolom Pavelkom. Aby sa deti vyvíjali aj po pohybovej stránke. Napríklad: aby vedeli technicky správne bežať alebo sa správne rozcvičovať – rozvíjať strečing. A potom to vo futbale vedeli prakticky využiť. Rovnako dôležitá je gymnastika, ktorá rozvíja aj silovú stránku dieťaťa, ktorá súvisí s futbalom.

 

Ako budú do programu zapojení rodičia?
Chceme s rodičmi pravidelne komunikovať a stretávať sa s nimi. Máme v pláne robiť rôzne víkendové akcie – turistika, posedenie, turnaje medzi rodičmi s deťmi a podobne. Tým, že chceme podporovať vzťahy a partiu medzi deťmi, je dôležité podporovať aj rodičovské vzťahy. Aby deti videli dobré vzťahy medzi rodičmi. Chceli by sme, aby sme si s rodičmi pomáhali navzájom. Budeme spolupracovať so školami, kde chceme projekt prezentovať.
Rodičom budeme vysvetľovať, prečo robíme veci tak, ako robíme – aké sú naše ciele, čo chceme dosiahnuť v najbližšom období. Chceme im objasniť, prečo nesledujeme výsledky, ale to, ako sa každé dieťa rozvíja individuálne. Aby rozumeli procesu, ktorý robíme a prečo investovať do detí. K tomu budú bývať stretnutia rodičov so športovým psychológom Petrom Kuračkom, tiež so športovým agentom Miroslavom Tóthom.